атомът е считан за основната градивна частица на веществото и се състои от плътна централна част (атомно ядро) с положителен електричен заряд, заобиколена от облак електрони с отрицателен електричен заряд. Атомното ядро на свой ред е изградено от протони и неутрони. Електроните в атома са свързани с ядрото с електромагнитна сила. Атомите могат да съществуват в свободно състояние или да се свързват помежду си: чрез химична връзка в молекули или в кристална решетка.
Полезно - Речник
А
Атоми -Атомно ядро -Атомното ядро е центърът на атома, в който е съсредоточена основната му маса и неговата структура определя химическия елемент. Размерите на ядрото са средно 100 000 пъти по-малки от размерите на самия атом и са от порядъка на м. В същото време масата на ядрото е около 4000 пъти по-голяма от тази на заобикалящите го електрони. То е съставено от един или повече протони и нула или повече неутрони. Броят на протоните в атомното ядро съвпада с поредния атомен номер и определя вида на елемента. Броят на протоните и неутроните в едно ядро са свързани – в леките ядра те са приблизително равни, докато по-тежките ядра имат по-голям брой неутрони. Между протоните и неутроните съществува силно ядрено взаимодействие. Понякога те се наричат с по-общото име нуклеони. Атоми с един и същ брой протони, но различен брой неутрони се наричат изотопи.
И
Извеждане от експлоатация -Всички мерки, водещи до освобождаване на ядрено съоръжение, включително затваряне на съоръжение за погребване на радиоактивни отпадъци или отработено ядрено гориво. Тези мерки включват и процесите на дезактивация и демонтаж.
К
Кондициониране на радиоактивни отпадъци -технологични операции включващи намаляване на обем, фазов преход в твърда форма, разполагане на отпадъците в опаковка за преместване, транспортиране, съхраняване и/или погребване. Кондиционирането може да включва и производство на опаковките за отпадъците и, ако е необходимо, осигуряване на допълнителна опаковка.
Л
Лицензия -всеки правен документ, предоставен под юрисдикцията на държавата, с който се възлага отговорността за избор на площадка, проектиране, изграждане, въвеждане в експлоатация, експлоатация и извеждане от експлоатация на ядрена инсталация и управление на РАО.
О
Отработено ядрено гориво или отработено гориво -ядрено гориво, което е било облъчено в активната зона на ядрен реактор и е окончателно извадено от нея.
П
Превоз -промяна на местонахождението на даден товар, съдържащ ядрен материал, отработено гориво, радиоактивни отпадъци и други радиоактивни вещества, от мястото на произход на товара до мястото на неговото предназначение. Дейността „превоз” включва всички дейности по подготовката на товара за изпращане, дейностите, свързани с товаренето, превозването, разтоварването и получаването му, включително транзитен престой и временно съхраняване на товара, ако са наложителни.
Преработване на радиоактивни отпадъци -процес или операция, целта на които е осигуряване на безопасността и/или получаване на икономически ефект чрез изменение на характеристиките на отпадъците: намаляване на обема, извличане на радионуклидите и изменение на състава на отпадъците посредством физико-химически методи на изгаряне, пресоване, изпаряване, филтрация, йонообмен и т.н.
Р
Радиоактивен отпадък -радиоактивно вещество в газообразна, течна или твърда форма, чието по-нататъшно използване не се предвижда от лицензианта или титуляря на разрешение и което се контролира от Агенцията за ядрено регулиране като радиоактивен отпадък съгласно Закона за безопасно използване на ядрената енергия, включително радиоактивен източник, чийто срок за безопасна експлоатация е изтекъл съгласно производствената документация.
Регулиращ орган -всеки орган или органи, на които държавата е предоставила юридически пълномощия да регулира всеки аспект на безопасността при управление на ядреното гориво или радиоактивните отпадъци, включително и издаването на разрешения.
С
Съоръжение за управление на отработено гориво -всяко съоръжение, чиято основна цел е управление на отработено гориво.
Съоръжение за управление на радиоактивни отпадъци -всяко съоръжение, основна цел на което е управлението на радиоактивните отпадъци, което включва и ядрено съоръжение в процес на извеждане от експлоатация, само ако то е обявено като съоръжение за управление на радиоактивни отпадъци по реда на Закона за безопасно използване на ядрената енергия.
Съхраняване -складирането на ядрен материал или радиоактивни вещества, включително на отработено гориво или радиоактивни отпадъци, в съоръжение, което осигурява ограничаване на тяхното въздействие, с намерение за извличането им.
Т
Твърда вода -Твърда вода е вода с високо съдържание на минерали, обикновено калциеви и магнезиеви (Mg2+) йони, и в някои случаи други разтворени елементи като бикарбонати и сулфати. Противоположното понятие е мека вода – вода с ниско минерално съдържание.
Калцият във водата обикновено се намира или като калциев карбонат (CaCO3) или като калциев сулфат (CaSO4). Твърдата вода общо-взето не е вредна.У
Управление на радиоактивни отпадъци -всички дейности, включително и тези по извеждане от експлоатация, които са свързани с манипулирането, предварителната обработка, преработката, кондиционирането, съхраняването или погребването на радиоактивните отпадъци, с изключение на транспортирането извън площадката.
Я
Ядрен реактор -всяка инсталация, съдържаща ядрено гориво, разположено по такъв начин, че в него може да протече самоподдържаща се ядрена верижна реакция на делене без допълнителен източник на неутрони.
Ядрена безопасност -състоянието и способността на ядрено съоръжение и на неговите системи и персонал за постигане на подходящи експлоатационни условия, предотвратяване на инциденти и аварии и ограничаване на последиците от тях, така че персоналът и населението да бъдат максимално защитени от йонизиращите лъчения на ядреното съоръжение.
Ядреният реактор -Ядреният реактор е устройство, в което се задействат, контролират и поддържат ядрени верижни реакции (за разлика от ядрената бомба, където подобни реакции се предизвикват за част от секундата и са изцяло неконтролирани). Ядрените реактори се използват за много цели, най-значимата, от които е произвеждането на електричество. Изледователските реактори се изполват за произвеждане на радиоизотопи и за лъчеви експерименти със свободни неутрони.
В момента всички промишлени ядрени реактори са базирани на делене на ядрата. Мненията за безопасността им са противоречиви: смятат се за проблематични, заради рискове, свързани с безопасността и здравето. Обратното, други смятат произвеждането на ток,чрез ядрени реактори за безопасен и екологично- чист метод, в сравнение с другите разработени досега. Термоядреният синтез е технология, базирана на съединяване на леки ядра, вместо на делене. Ядрен синтез се наблюдава при не контролирана реакция във Водородната бомба, а контролирана главно при изследователски реактори тип токамак.
Ядрено съоръжение -съоръжение, включително свързаните с него територия, сгради и оборудване, в което се добива, произвежда, преработва, използва, манипулира, съхранява или погребва ядрен материал в такъв мащаб, че се изисква отчитането на ядрената безопасност и радиационната защита, ядрено съоръжение е и всяко съоръжение за управление на радиоактивни отпадъци.