Новини

A A A

Започва да функционира нов Цех за производство на стоманобетонни контейнери за РАО

01.08.2024

На 30 юли 2024 г. Държавно предприятие „Радиоактивни отпадъци“ получи Разрешение за ползване на сградата на бивша дизел-генераторна станция (ДГС-1) на индустриалната площадка на АЕЦ „Козлодуй“ за целите на извеждането от експлоатация. С документа сградата, преустроена и оборудвана като Цех за производство на стоманобетонни контейнери (СтБК) за радиоактивни отпадъци, се въвежда в експлоатация, като реалните работни дейности в нея започват веднага – на 1 август.
Цехът е оборудван със съвременни машини за обработка на арматура и три кофражни форми, а отоплителната и вентилационна системи позволяват целогодишна работа, което ще доведе до непрекъснатост в процеса на производство на СтБК, което се извършва от ДП РАО. „Въвеждането в експлоатация на Цеха ще доведе до значително увеличаване на капацитета на Сектор „Стоманобетонни контейнери“, категоричен е неговият ръководител Цветан Андреев, който обясни още, че това е от голямо значение, за да се отговори адекватно на нуждите на Системата за обработка на влажни и твърди отпадъци. Според изчисленията за осигуряване на нейното ефективно функциониране за 2024 година трябва да бъдат произведени 470 СтБК.
Разрешението за строежа на новия цех е издадено през юли 2020 г., а строителната площадка за преустройството на сградата е открита през септември 2020 г. Финансирането на проекта е 100% безвъзмездна помощ, предоставена от Международен фонд „Козлодуй“ за подпомагане извеждането от експлоатация на блокове 1-4 на АЕЦ „Козлодуй“, администриран от Европейската банка за възстановяване и развитие.

……………………………………………………………….

На архивните снимки: Сградата на ДГС-1 беше освободена от първоначалното си оборудване чрез сложни демонтажни и товаро-подемни дейности през м. април 2016 г.

Нагоре