Новини

A A A

Химическа дезактивация намали значително радиоактивното замърсяване в първите контури на спрените блокове на АЕЦ „Козлодуй“

02.07.2022

Сложна последователност от операции по химическа дезактивация на първи контур и свързаното оборудване на четирите блока на АЕЦ „Козлодуй“ с реактори ВВЕР-440 приключи в средата на 2022 година като част от проекта за извеждане от експлоатация на спрените ядрени мощности. Основната цел на операциите е намаляване мощностите на дозата в най-голяма практически постижима степен, като по такъв начин се улеснят демонтажните дейности и се намали необходимостта от скъпи дистанционно управлявани инструментални средства.

Процесът представлява отнемане на радиоактивните отлагания чрез химични процеси, а в резултат на операциите по дезактивация на първите контури активността е намалена както следва:



Блок

3

4

1

2

Начало-край

5.02-15.02

17.03-02.04

11.05-28.05

12.06-26.06

Коефициент на дезактивация

43.7

192.3

60.35

53.98

Отстранена активност

97.53%

99.63%

98.47%

98.63%

Мощност на дозата на повърхността на парогенераторите (средна стойност) в µSv/h

от 2,303 до 80

от 1,802 до 26

от 1,021 до 21

от 1,377 до 25

Постигнатите резултати ще спомогнат за понижаване категорията отпадъци на компонентите на първи контур и по този начин ще се намали обемът отпадъци, изискващи междинно съхранение като средноактивни радиоактивни отпадъци.

Дейностите се извършиха посредством съоръжение, наречено „Спайдър“, което се поставя в реактора и подвързано чрез специална екипировка, осигурява циркулацията на химични разтвори, предназначени да разградят и премахнат утайки и отлагания по вътрешната част на тръбопроводите. Системата е в “динамично равновесие” – едновременно с нагнетяването на химичните разтвори, радиоактивните метални йони непрекъснато се отделят чрез йоннообменни колони, монтирани зад биологични защитни „екрани“, което позволява работите да се извършват в ниско радиологично натоварена работна среда. „Спайдърът“, който се поставя в реактора, е висок почти 8 метра и тежи близо 27 тона заедно с биологичния защитен „екран“, който позволява работата в реактора да се изпълнява в условия на по‑ниско дозово натоварване за персонала, спазвайки в пълна степен принципа ALARA. Операциите, изпълнявани от международен екип от около 30 специалисти, започнаха в началото на февруари и приключиха в края на юни 2022 г.

Инсталацията вече е работила в други европейски атомни централи – словашката АЕЦ „Бохунице“ със същия тип реактори и шведската АЕЦ „Рингхалс“.  Държавно предприятие „Радиоактивни отпадъци“ избра същата стратегия, осъществена за дезактивацията на първи контур в словашката атомна централа в рамките на проект, финансиран по Международен фонд „Бохунице“ и завършил в края на 2017 г. Успешното му изпълнение осигурява значително намаляване на рисковете, свързани с проекта. Сътрудничеството между словашката и българската Програми за извеждане от експлоатация на ядрени съоръжения потвърди пълната приложимост на технологията за постигане на такова състояние на ядреното съоръжение, което е целесъобразно за монтажа, изпитването, въвеждането в експлоатация и работата на оборудването за дезактивация, включително предаването на опит и знания. Всъщност технологията пренася в АЕЦ „Козлодуй“ досегашен опит с подобни приложения от операции по дезактивация при извеждане от експлоатация и при работещи и спрени мощности, придобит от дейности предимно във Франция, Белгия, Испания, Швеция и САЩ.

За да гарантира, че крайните опаковки с отпадъци – стоманобетонни контейнери (СтБК) – отговарят на критериите за приемане за тяхното погребване в Националното хранилище за радиоактивни отпадъци, ДП РАО преработва отпадъците, генерирани в процеса на дезактивация по утвърдени технологии, като прилага принципа за намаляване на радиоактивните отпадъци до минимум и разпоредбите на съответните регламентиращи документи, ограничения и условия.

Нагоре